Autor:
Reet Mägi

Botaanikaaia 220. aastapäeva puhul anti üle Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia Gottfried Albrecht Germanni märgid

Eesti liigitihedaim aed Tartu Ülikooli botaanikaaed tähistas juunis oma 220. aastapäeva. Pidustused algasid koos Loodusfestivaliga, mis sel aastal toimus 7.–11. juunini üle Eesti, ning jätkusid 27. juunil suure pidupäevaga.

27. juuni pidustused algasid kell 8 hommikul Gottfried Albrecht Germanni haua külastamisega Raadi kalmistul. Kell 13 toimus pidulik puu istutamine Vanemuise pargis, märkimaks botaanikaaia esimest asupaika. Istutamiseks valiti välja Fraxinus bungeana A.DC. (Bunge saar). A. G. von Bunge, kelle järgi puu on nime saanud, oli kõige pikemaajalisem botaanikaaia direktor. Bunge saare istutasid Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu Ülikooli arendusjuht Taivo Raud, loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg ja botaanikaaia juhataja Jüri Sild.

Pärast puu istutamist suunduti botaanikaaeda, kus tutvustati ja näidati Germanni pilti ning anti üle Germanni märgid. Gottfried Albrecht Germannist on säilinud Christan Leberecht Vogeli maal, millel on Germanni portree jäädvustatud koos sinilaup-amatsoonpapagoiga. Germanni sugulased kinkisid botaanikaaiale õlivärvidega trükitud maalikoopia Germannist.

Enne Germanni märkide üleandmist pidas Urmas Klaas kõnet ja ütles järgmiselt: „Tartu Ülikooli botaanikaaed on ise üks suur kingitus Eesti rahvale ja Tartu linnale. Seda ilu, neid teadmisi, rahu ja rõõmu on võimalik kõigil siit võimalik ammutada. Selle taga on väga palju tööd ja tarkust.“

Eelmisel aastal, kui 220. aastapäeva tähistas Tartu Ülikooli loodusmuuseum, pandi alus uuele traditsioonile anda välja Gottfried Albrecht Germanni märk. Aumärgiga tunnustatakse loodusmuuseumi ja botaanikaaia töötajaid ning isikuid väljastpoolt loodusmuuseumi ja botaanikaaeda, kes on andnud silmapaisva panuse asutuse arengule ja eesmärkide täitmisele. Sel aastal anti Germanni märgid üle botaanikaaia aastapäeval. Märgid pälvisid botaanikaaia aednik Tiiu Tõnson, botaanikaaia botaanik Kersti Tambets, loodusmuuseumi mükoloogiliste kogude juhataja ning ökoloogia ja maateaduste instituudi lihhenoloogia kaasprofessor Ave Suija. Märgid andis üle Tartu Ülikooli arendusjuht Taivo Raud.

Gottfried Albrecht Germanni märk on 27 mm pikkune titaanist rinnamärk, mis kujutab stiliseeritud papagoisulge. Märgi viimistluses on kasutatud kahte erisuunalist rihvpinda, märk on anodeeritud sinakasroheliseks. Tagaküljele on käsitsi graveeritud märgi number. Gottfried Albrecht Germanni märgi autor on kunstnik Kärt Maran.

Piduliku päeva lõpetuseks pakkus muusikalist elamust ansambel Lonitseera botaanikaaia alpinaariumis. Lonitseera on Eesti altpopmuusika ansambel, mille koosseisu kuuluvad Kaisa Kuslapuu (vokaal, klaver), Katariina Tirmaste (flööt, taustvokaal), Kristin Kaha (taustvokaal), Mart Nõmm (kontrabass) ja Tõnis Kirsipu (löökpillid).

Augusti lõpuni saab näha botaanikaaia õppeklassis Inge Kuke kureeritud näitust „Roheline varakamber“, mis on pühendatud Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäevale. Näitusel saab näha botaanikaaia muutumist aastate jooksul ja tutvuda arhitektuurijooniste, erinevate aiaplaanide ja vanade fotodega, mis varem pole avalikkuse ette jõudnud.

Metsavaimud masinas

Näitus „Metsavaimud masinas“

Kanuuretk Alam-Pedjal

Avasta Eesti loodust Loodusloovusfestivali sündmustel Lõuna-Eestis ja mujal

vaatlus

Loodusvaatluste maratoni vaatlusalade registreerimine lõpeb 8. mail